KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

MÁME NA CO NAVAZOVAT

rozhovor pro Haló noviny s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem

Jak vidíte výsledky krajských voleb s odstupem, a co výsledek KSČM?

Ještě v létě zveřejňované průzkumy neukazovaly dominantní postavení ANO. Ovšem nakonec rozhodl masivní závěr volební kampaně, tomu komunisté nemohli finančně konkurovat. A při velké kritice krajů od vítězného hnutí se na výsledku přiživily další volební strany. KSČM utrpěla porážku, ale mrzí mě názor vedení, že si za to mohou kraje samy. Přece vše probíhalo stejně, pouze ústřední výbor formálně neschvaloval kandidátky. Spíše by se mělo vedení strany zamyslet, čím samo pomohlo krajům v předvolební kampani. Jak často vedení strany a vedení poslaneckého klubu bylo v terénu a dělalo volební kampaň, jak pomáhalo v médiích. Zasedání ústředního výboru po volbách připomínalo: vlci vyjí, ale karavana spokojeně kráčí dál. Jen nikdo neřekl, kam dojde.

V Ústeckém kraji KSČM obhájila post hejtmana. Ve finále jste se rozhodovali mezi dvěma variantami koalice – s ANO, nebo s ČSSD a SPD/SPO. Proč jste zvolili druhou variantu?

Byla to dlouhá jednání. Ty varianty se dají také nazvat s pravicovým hnutím nebo vytvořit levostředovou koalici. Návrhy, které jsme dostali, byly nakonec stejné. Hejtman, šest členů rady, předseda představenstva Krajské zdravotní. Ovšem od vítězného hnutí ANO se návrhy měnily. Druhá strana dala hned od počátku konkrétní nabídku. A byla zde zkušenost z minulého volebního období, kdy koalice dobře fungovala.

V nové radě jste vsadili na zkušené, neuvažovali jste o razantnější personální obměně?

Pokud použiji sportovní terminologii, tak vítězná sestava se nemění. Ale vážně. KSČM je tak demokratická, že to je někdy až na škodu. To mnoho pravicovějších stran a hnutí převzalo demokratický centralismus. Vychází se z doporučení okresních konferencí, z toho se volí krajská kandidátka. Do budoucna by měl mít lídr kandidátky možnost vybrat si z návrhů okresů čelo kandidátky. Tedy budoucí spolupracovníky. Nemůžeme stále hovořit o důsledné opozici, my musíme mít zájem a cíl prosadit se do vedení krajů. To občanům pomůže, i když je to práce a zase práce.

Vaše vládní koalice má většinu jednoho hlasu. Nebojíte se křehkosti takové většiny? Budete při hlasování na zastupitelstvu hledat i širší podporu?

Ukáže se zodpovědnost jednotlivých zastupitelů. V první řadě se musí věnovat jednání a ne trávit čas mimo zasedací sál. Pokud se bude jednat o běžných bodech života občanů kraje, není důvod nehlasovat. To se ukázalo již při ustavujícím zasedání, kdy se projednávaly body ze sociální oblasti. Přesto překvapil jeden opoziční zastupitel, kdy nehlasoval při dotaci 1,3 milionů korun pro sociální služby v jeho městě. Ale kraj nikomu peníze nenutí.

Co budou vaše hlavní úkoly v příštích letech? Na co chcete z minulého období navázat, co chcete případně změnit?

Udělalo se hodně práce, proto je na co navazovat. Pokračovat v rekonstrukcích a nákupu přístrojového vybavení v Krajské zdravotní, pokračovat v rekonstrukci škol zřizovaných krajem, navýšit počet rekonstrukcí a oprav mostů, mostků a propustí. Udržet kvalitní hromadnou dopravu v kraji, podpořit sport dětí a mládeže. Nezapomínat na venkov, pokračovat v jednáních v mikroregionech.

Pokud se jedná o změny, v radě je několik nových členů a každý má jinou představu, jak realizovat naši koaliční dohodu, tedy úkoly na kterých jsme se dohodli. Ale důležité jsou konečné výsledky.

Gordickým uzlem vašeho kraje je doprava, především dálnice D8 a D7. Jak ho rozetnout? Věříte po všech peripetiích z minulých let, že už je vše na dobré cestě? Jaká je vaše spolupráce s ministrem dopravy v této věci?

Dokončení a zprovoznění D8 bylo jednou z priorit minulého volebního období, přestože se jedná o státní zakázku. Pro Ústecký kraj je dokončení D8 životně důležité. Léta ho úspěšně blokovali různí aktivisté, kteří většinou neměli s ekologií nic společného. Vůbec jim nevadilo, že v Lovosicích, Vaňově, Velemíně či Bořislavi dusí občany tisíce kamionů, že děti nemohou samy chodit přes silnici, že se lidé nevyspí. Oni tam přece nebydleli. Na tom, že dálnice je hotová, mají lví podíl dva lidé, generální ředitel ŘSD Jan Kroupa a ministr dopravy Dan Ťok. Škoda, že nenastoupili dříve.

S ministrem dopravy se scházím poměrně často a řešíme řadu dalších věcí. Po dokončení dálnice začne příprava na obnovení části železniční trati Úpořiny – Lovosice, která byla zničena při sesuvu v červnu 2013. Ale hlavní pozornost se přesouvá nyní na D7. Zde je situace podstatně složitější. Následky ministrování Víta Bárty se projevují dodnes.

Nedávno navštívil Ústecký kraj prezident Miloš Zeman. Na tiskové konferenci prohlásil, že si zasloužíte být hejtmanem. Čekal jste takové ocenění? Čím to, že si s prezidentem tak rozumíte?

Návštěva prezidenta Miloše Zemana je pro kraj vždy svátek. Byl u nás počtvrté, na náměstích ho vítaly stovky lidí. Umí s nimi hovořit, nevyhýbá se nepříjemným dotazům, působí, že mu je mezi normálními lidmi dobře. Musím poděkovat, jaký má hlava státu o náš kraj zájem a jak se nám snaží pomáhat. A jeho ocenění si vážím, je vidět, že zná kraj lépe než řada volebních lídrů, kteří stále opakovali, že se v kraji nic za minulé období neudělalo.

S prezidentem jste otevřeli také téma jezů na Labi. Proč jsou podle vás pro Ústecký kraj tak důležité?

Hovořili jsme o mnoha tématech, jez byl jedním z nich. Splavnění dolního toku Labe je důležité pro celou republiku. Vždyť Labe teče až do Hamburku, a tam má v přístavu Česká republika stále majetek. Proč toho nevyužít, proč nedostat část nákladu z vlaků na lodě a z kamionů na vlaky. Jsou komodity, které se po Labi vozily po staletí. V Děčíně jsou stále ještě loděnice. Kraj má také v majetku velkou říční loď, která kotví v Děčíně-Rozbělesech a na praxi na ni chodí žáci Střední školy lodní dopravy a technických řemesel. A voda v Labi také znamená výletní lodě a turistiku.

Práce hejtmana je časově náročná, máte čas na relaxaci?

Je pravda, že od pondělí do pátku pracuji od rána do večera. O víkendu je také řada akcí, ale nemohu chodit na všechny. Minimum času mám na zahradu. Energii nabíjím s vnoučaty, kterým se snažím věnovat co nejvíce z volného času. Lukáš má výhodu, má mámu a tátu, Nela má jen babičku a dědu. Společně s manželkou a vnoučaty navštěvujeme hodně víkendových akcí a trávíme dovolenou, letos jsme byli v jižních Čechách a na Moravě u Uničova.

Platí stále slova, že toto volební období je vaše poslední? Nelákala by vás případně i celostátní úroveň? Zkušeností jste získal dost.

Na kandidátce KSČM se již za čtyři roky určitě neobjevím. Je zde řada mladších členů, kteří logicky čekají na generační výměnu. Ale musí si uvědomit, že pouhé první místo na kandidátce z nikoho hejtmana neudělá. Je to práce a zase práce.

Před sjezdem KSČM jsem dostal řadu nabídek kandidovat na předsedu strany, ale v poslanecké sněmovně by to nebyla práce pro mě. Mám rád, když vidím konkrétní výsledky práce a každého rozhodnutí. A to je ve městě a ještě na kraji.

Jan STERN