KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

PROJEKT BÍLINA – BEZPEČNÉ MĚSTO

Na přelomu února a března by měli obyvatelé severočeské Bíliny znát rozhodnutí zastupitelů k výkupu bytového fondu, který je dnes zneužíván migrující nepřizpůsobivou částí populace.

Tímto krokem chce město eliminovat přísun těchto občanů z vnitrozemí. »V současné době nemáme žádnou možnost ovlivnit to, jací lidé se do těchto bytů a tím i do města přistěhují. Když se podaří získat zpět několik stovek bytů do vlastnictví města, budeme moci dohlédnout na to, aby je obsadili spořádaní lidé, kteří platí nájem a dodržují zákony a vyhlášky,« uvedl starosta města Oldřich Bubeníček (KSČM).

Výkup bytů spadá do projektu Bílina – bezpečné město, kterého se účastní jak koalice (KSČM, Nezávislí HNHRM a ANO), tak opoziční TOP 09. »Celý projekt není pouze o výkupu, jde o celou řadu opatření, na kterých spolupracují různé odbory městského úřadu tak, aby byl projekt co nejvíce koncepční. Chystá se také setkání s veřejností, kdy lidé budou s celým projektem podrobně seznámeni a kdy očekáváme také konstruktivní debatu,« zmínila první místostarostka Vendula Vodičková (Nezávislí HNHRM). O přípravě výkupu bytů byli zatím občané informováni na setkání s vedením města a projekt získal podporu.

Nejzásadnější částí projektu, výkupem bytů, se zastupitelé města zabývají téměř dva roky. Samotný záměr byl zastupiteli již v minulosti schválen. Byla vypracována studie nezávislou společností, která upozorňuje na všechna úskalí i kladné stránky. Z dokumentu vyplývá, že by výkup bytů měl být správným krokem do budoucna. »Zastupitelé se seznámili s tímto dokumentem, měli také možnost pokládat otázky odborníkům z řad právníků, zástupců banky, která by poskytla úvěr, a dalších. Jedná se o dlouhodobou záležitost a je důležité vše důkladně promyslet,« dodala Vodičková.

Výnosy pokryjí veškeré náklady

Výkup a následné přebírání bytů by bylo postupné, ale hlavně, což je velice důležité, město by bytové jednotky přebíralo prázdné nebo s takovým počtem nájemníků, se kterým by souhlasilo. Stejně tak potřebné rekonstrukce není něco, s čím by se nepočítalo, a momentálně se blíží termín čerpání dotací na rekonstrukce, což je velký bonus. V současnosti se nabízí zhruba 400 bytů z problémových lokalit, hlavně z Panelového sídliště, ale i ze sídliště Za Chlumem nebo ze sídliště SUNN. S obsazením by podle průzkumu neměl být zásadní problém. Část budou běžné nájemní byty, další pro takzvané sociální bydlení, tedy pro seniory, matky s dětmi, handicapované a podobně. Zájem projevily také různé firmy, které potřebují bydlení pro své zaměstnance, například místní AGC nebo výrobní společnosti z průmyslových zón u Mostu nebo Žatce. S tím by souviselo i rozšíření hromadné autobusové dopravy z Bíliny do zóny Triangle. »Podle ekonomické rozvahy již nyní víme, že pokud se podaří obsadit zhruba šedesát procent bytů, výnosy z nájemného pokryjí veškeré měsíční náklady, které souvisí se splátkami úvěru i se správou domů. Předpokládáme, že obsazenost bude vyšší,« řekl Bubeníček. Město si je vědomo, že takto velký bytový fond se nedá dát okamžitě do zpětného užívání a hlavně se musí zbavit nálepky vyloučené lokality. Celý projekt Bílina – bezpečné město, bude mít po celkovém naplnění pro město a jeho obyvatele velice kladný dopad a to od větší bezpečnosti, veřejného pořádku až po nárůst hodnoty nemovitostí v problémových lokalitách.

Řeší se i záškoláctví

V současné době probíhají opakovaná místní šetření, a to v Panelovém sídlišti a v sídlišti Za Chlumem, kterého se účastní odbor sociálních věcí a zdravotnictví, stavební odbor a životní prostředí, městská policie a zástupci vedení města Bubeníček a Vodičková. Výsledky se průběžně zpracovávají, nicméně se již potvrdilo, že do Bíliny se stěhují lidé z vyloučených lokalit jiných regionů České republiky.

Místní šetření se zaobírají i záškoláctvím, hygienickým stavem objektů, životní prostředí se zaměřilo na pořádek. V těchto akcích se bude se stejnou intenzitou pokračovat. »Naše město má bohatou historii, letos slavíme 1025 let od první písemné zmínky. Půjdeme až na hranu zákona, aby se situace zlepšila, místní se cítili bezpečně a slušní lidé se k nám rádi vraceli,« dodal Bubeníček. V rámci projektu Bílina – bezpečné město městská policie zvýšila frekvenci hlídkových služeb a kontrolu závadových osob včetně kontrol vozidel v problémových lokalitách. U městské policie pracují i asistenti prevence kriminality a při rozsáhlejších akcích se spolupracuje s Policií ČR. Město vydává v rozpočtu na činnost městské policie 30,5 milionů korun ročně.

Bílina sbírala zkušenosti v boji s nepřizpůsobivými obyvateli i v okolních městech. Podobný problém trápí například Most, Duchcov, Ústí nad Labem, Varnsdorf či Krupku. Bílina ve výkupu problémových domů není první, ale projektem v tomto rozsahu první bude.

(za)

PŘEVZATO Z HALÓ NOVIN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *