KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

ROZHOVOR Ing. Jaromíra KOHLÍČKA, CSc., bývalého poslance EP pro Haló noviny s Monikou Hoření

Sledujete stále činnost Evropského parlamentu?

Některé věci se nedají přehlédnout, i kdybych nic nesledoval. Rezoluce ke „správnému“ výkladu historie nebo nesmysly kolem pandemie jednou vstoupí do dějin jako příklady krystalicky čisté blbosti a snahy o překroucení dějin. Náš pan plukovník i nejmenovaný „Ústav“ jistě po přijetí jásali

Do jakého tématu byste se, kdybyste zasedal ve Štrasburku, zakousl? Kde vás pálí prsty, když sledujete dění v EP?

Průmysl, energetika, jádro, odpad – z hlediska jejich konverze na suroviny, technické vysoké a střední školství, mezinárodní spolupráce místo sankcí

Sledoval jste usnesení EP o významu evropské paměti? Jaké plody toto usnesení přináší?

 Hloupí rusofobové a odpůrci skutečné historie zatleskali, Neonacisté získali podporu a u nás jsou krásné plody – hříbeček, Pavlík, vnuk spolupracovníka těch, kteří nás chtěli zlikvidovat. . .To se bude hned lépe pochodovat do Pohořelic. Kdo by po takové rezoluci nepovokřál??

Nemáte pocit, že se o EP v poslední době nějak méně mluví? Má menší význam například proto, že životně důležitá opatření během koronaviru vydávaly národní vlády a Unie stála stranou?

Uršula vzkřikla: Žádné obnovené hranice!! A za pár hodin bylo vše jinak. Je to jako u blbých na dvorku – prohlásil jistě nejeden člověk. Je prostě vidět, že bez států je EU jenom bezmocný moloch do pěkného počasí. Až krizi státy vyřeší, přijdou další pokyny z Bruselu, včetně kritiky – Česká republika je dobrým příkladem.

Jak hodnotíte pomoc, kterou EU poskytuje rozjezdu ekonomiky po krizi? 

Zatím slyšíme pouze „rámcové sliby a přísliby“. Uvidíme, kolik a na co použitelných Euro skutečně dostaneme. Koncepce – „dáme nejvíc těm nejbohatším“ je velmi podivná a rozporu s principem solidarity zakotveným v Lisabonské smlouvě.

Lidé se zamýšlejí nad tím, že volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu nemá vždy jen klady, neboť ho provází i volný pohyb virů. Jak si poradíte s touto námitkou?

Tato námitka je na místě, ale hlavní problém je v neplnění podmínek Schengenského systému. Kde je strážená vnější hranice? Jak někdo může zpochybnit možnost obnovy kontrol na státní hranici v případě mimořádné situace?? To je opět proti Lisabonské smlouvě a mechanismu Schengenského systému!!

Býval jste v době své aktivní politické dráhy europoslance členem evropského výboru pro dopravu, kde je jedním z témat i cestovní ruch. Právě turismus skomírá během koronaviru nejvíce. Jak pomoci cestovnímu ruchu z koronakrize?

Státy EU již určité řešení samy hledají. Ve Vídni radnice obyvatelům města rozdá vouchery na návštěvu restaurací, jinde vlády nabízejí dotaci pobytu v lázních a rekreačních střediscích. Je otázkou, co krize udělá s leteckou dopravou a stále nevidím návrhy na omezení kamionové dopravy a ekologizaci námořní dopravy. U hromadné přepravy osob již jednotlivé státy pilně hledají řešení. Důležité je přibrzdit růst individuální dopravy osob. Na trhu lze očekávat řadu bankrotů cestovních kanceláří a leteckých společností. A cestovní ruch zaměstnává přímo či nepřímo cca 13% pracovních sil EU. Stojí tedy před námi závažný sociální problém.

Nemáte pocit, že v působení levice v Evropě schází koordinace a společný tah na branku?

Levici v Evropě chybí osobnosti rozhledu M. Ransdorfa a chytá se naprosto okrajových témat. Nejsou žádná racionální stanoviska k jaderné energetice, migraci, LGBT. Místo toho vidíme snahu propagovat různá podivná „práva“ bez jakýchkoliv povinností vůči společnosti – to je cesta „Levice“ do bezvýznamnosti

Evropský Green New Deal: na to jsou různé názory – od víry v uchování životního prostředí až k názoru, že to bude provázet vyšší nezaměstnanost a zdražování energií. Jak to vidíte vy?

Celá koncepce – pokud vím – je postavená na řadě mylných a technicky zbloudilých předpokladů. Připomíná mi to malého človíčka na venkově v Rakousku, který ví, že elektrický proud je ze zásuvky. Trochu mu uniká, že předtím se musí vyrobit. Elektromobilita je v současné koncepci naprostý nesmysl. Nejsou nikde na světě kapacitní rozvody a velkovýroba proudu. Pokud by v České republice pouhý milion automobilů a dalších dopravních prostředků v 17,00 byl zapojen na nabíječky v dnešní síti, musíme se rychle připravit na zhroucení sítě. Alespoň jedno případné heslo pro tento případ: „Do každé rodiny voskovice!!“ Mimochodem – kolik lithia jen v tomto malém vzorečku by spotřebovaly baterie?? Zkusil někdo z propagátorů vyčíslit ekologickou stopu výroby Lithia? A co výroby větrníků? A co fotovoltaické panely??

Klíčové pro nejbližší období je v dopravě nasadit masově hybridy a vodík a hlavně nalézat a prosazovat technologie, které z odpadů dělají surovinu.

Jste znalec německých poměrů, jak se německá společnost staví k 8. květnu, dni kapitulace? Dlouhá desetiletí po válce přežívali ve významných státních funkcích nacisté, kteří znemožnili potrestat všechny válečné zločince. Jak to reflektuje současná německá generace?

Německý prezident hovoří o Dni vítězství a mám dojem, že většina společnosti – zvláště levice – to vidí stejně. Nadále existují mocné síly revanše (odplaty) – například Landsmanšafty, ale ty v Německu pro  veřejnost nejsou rozhodující. Horší je dopad jejich činnost na naší politické scéně, kde mají řadu viditelných „stipendistů“. Počínaje panem Vokřálem v Brně přes Karla Schwarzenberka až po řadu čelných lidovců. Tato parta má podporu i v lidech Aspen institutu se známým sponzorem Sorosem. Máme jich dnes řadu i ve vládě. To je asi jeden z důvodů některých nepochopitelných reakcí vlády – mj. v případě nedůstojných tahanic o sochu Koněva v Praze. (Přitom chápu, že z Tchajwanu – japonsky Formosy může situace v Praze na konci války vypadat jinak.)

9.květen – to není jen den, kdy v roce 1945 vjela sovětská vojska do Prahy a tím v zemi, v níž válka začala mnichovským diktátem, ukončila druhou světovou válku v Evropě. Je to také Den Evropy. Výročí Schumanovy deklarace je letos provázeno hesly o oslavě míru a jednoty Evropy. Ale v Evropě nebyl celých 75 let mír – viz Jugoslávie – a jednotě už vůbec nemůže být řeč. Co pro vás znamená 9. květen?

9.května středoevropského času bylo osvobozeno naše hlavní město. Jde o den vítězství nad fašismem. Náš kraj byl Rudou armádou a Poláky osvobozen dne 8. května, poslední bitva války v Evropě byla u Slivice 12. května a konec 2. světové války byl 2. září, a to v Asii po kapitulaci Kvantungské armády Japonska. Tu rozdrtila Rudá armáda. Armáda USA se předvedla jaderným úderem na Hirošimu a Nagasaki a přijala příměří nabízené Japonskem. To jsou fakta, nikoliv dojmy.

Schumanova deklarace nabízí zejména mírovou úpravu vztahů Německa a Francie a zároveň vybízí k pomoci chudým zemím světa – zejména v Africe (v té době ještě vesměs koloniím). Nic v ní nepožaduje přijetí neřízených vln migrace. Jde o hezky koncipovanou, ale pouze „deklaraci“. Teprve navazující kroky mohly přinést hospodářskou a politickou spolupráci. Dnešní výsledek je tristní.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *