KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

CO ŘÍKÁTE NA SOUČASNOU SITUACI V USA?

Bývalý poslanec EP Ing. Jaromír Kohlíček, CSc. odpovídá na otázky Moniky Hoření z Haló novin k současné situaci v USA

Co říkáte nepokojům v USA?

Ve Spojených státech byly ještě v 60. létech lavičky pro bílé a Ku – Klux – Klan  a jiné rasistické spolky dosud nejsou žádnou zapomenutou historií. Ani zeď proti migrantům na hranicích Mexika by u jiného státu byla předmětem velké kritiky. Smrt černocha rukama policisty je v posledních letech již po několikáté rozbuškou pouličních nepokojů. Extrémem je volání D. Trumpa po zásahu armády – zjevně jako součást jeho předvolební kampaně.

 

 

Kdy se změní institucionální rasismus, který v zemi panuje stále?

Ta situace se pomalu mění. Od 60. let se leccos posunulo k lepšímu. Navíc dnes vedle černošské menšiny jsou výraznou složkou obyvatelstva  latinos. Mají i zastoupení v zákonodárných sborech a v jižních státech dnes převládají španělsky mluvící občané – na Floridě přes 70%!! Na jedné straně se zjevné rasistické hrany obrušují, a to i v zákonodárných sborech, školství a dalších sektorech. Vývoj je ale velmi pomalý. Jevy jinde nepředstavitelné tedy i nadále v USA vidíme (například ve skladbě vězňů, kde výrazně převažují černoši v porovnání s jejich podílem na složení obyvatel).

USA dostaly velký šrám – ve světě jsou četníkem a mistrují o lidských právech, a samy mají problémy. jaké jsou vnitroamerické síly, snad i levicové, protirasistické, které v této věci mohou něco prorazit?

Hnutí obránců lidských práv je poměrně silné, podobně i mírové hnutí. Státní administrativa i tajné služby dlouhodobě monitorují a rozvracejí tyto organizace. Zvlášť brutálně zasahují proti organizacím spojeným s komunistickými idejemi a periodicky se opakují tažení proti odborům.

Proč v USA nejsou nyní na „barikádách“ evropští či asijští politici, aby tam rozdávali rozumy? To je míněno ironicky…

Quod licet Jovi non licet bovi. Prostě světový četník může vše. On už Havlíček říkal: Nechoď Vašku s pány na led. Mnohý případ známe, že pán spadne a chudák si zlomí nohu. A ani v evropských strukturách si nikdo netroufne nešvary politiky USA kritizovat. Koneckonců to vidíme i v naší dnešní vládě. Radilové z Majdanu jsou i v Poslanecké Sněmovně neviditelní. Žádné jejich prohlášení jsem nezaznamenal. Podobně „srdnatí“ jsou politici v dalších zemích EU.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *