KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

Pár poznámek k současné situaci ke krachu energetických společností.

V posledních dnech se stalo pro někoho něco nepochopitelného, ale pro jiné zcela logické. Totiž se začaly krachovat energetické společnosti. Nejdříve Bohemia Energy a brzy následovaly další a budou následovat další. Člověkovi, který je u této firmy zaregistrován a tuto informaci zachytil se dělalo hodně nevolno a nemohl zprvu pochopit co se stalo. Ale jestliže se na tento problém chceme podívat zblízka, tak musíme jít trochu do historie a cílem tohoto materiálu je vše dát do příslušných souvislostí. To proto, že platí dialektická poučka, že vše se vším souvisí. Takže zpět do velmi nedávné historie.
Celý problém energetické krize, která je dnes, tedy krach jednotlivých firem není zcela náhodný nyní a má to mezinárodní souvislosti. A já toto vše chci dát do příslušného kontextu. Celé to začalo již v roce 2011. V SRN již je u moci Angela Merkelová. Jí se později začalo přezdívat Muti Merkel. Její tehdejší vláda udělala zcela zásadní chybu. Začal brojit proti jaderné energetice nejen ve SRN, ale i v EU. A v SRN se začalo uvažovat o snížení počtu jaderných elektráren a dokonce i o utlumení těžby uhlí. Díky tehdejší vnitropolitické situaci v SRN nebyl problém prosadit snížení jaderných a dalších elektráren. S tím samozřejmě souvisí i další věc. Útlum těžby uhlí. Toto se také v SRN začalo prosazovat a bohužel se to prosadilo. Když to šlo tam, tak jistě v hlavě Muti Merkel vznikl nápad, že by toto mohla prosazovat v rámci EU. Protože hlavní tahoun EU je SRN a Francie tak Muti Merkel si vybudovala velmi blízké přátelství s prezidenty Francie nejen v roce 2011, ale i později, vlastně do skončení její vlády. A prezidenti Francie pochopili tento záměr, který se jim zalíbil a začali toto prosazovat a hlavně pomáhat Merkelové prosazovat tuto věc v rámci dvoustranných vztahů mezi Francií a dalšími členskými státy EU. SRN na to šla stejnou cestou. Tedy začali své přátele přesvědčovat o tom, že by se měla utlumit těžba uhlí a že je klimatická krize. Vlády mnohých států na toto slyšely a začali razit tuto politiku také. Nakonec došlo k tomu, že byl přijat závěr, že se musí utlumit těžba uhlí do určitého roku. Zavedly se emisní povolenky, které byly velice drahé a časem, v této situaci jsme dnes se ještě více zdražují. Toto je hlavní příčina krachu firem a zdražení energie. V tomto kontextu je samostatný problém důl Turow v Polsku, který se týká nejen ČR, ale i SRN. Podle stařičkého mocnáře, tedy otce kuponové privatizace vše vyřeší neviditelná ruka trhu. Ano, ona to začala řešit. Vzhledem k tomu, že cena emisních povolenek šla velice prudce nahoru a některé firmy to již nezvládaly tak začalo docházet ke krachu těchto firem.
Do toho kontextu zapadají i další faktory. Na jedné straně RF se dohodla se SRN o stavbě Nord Stream 2, nikoli přes území Ukrajiny, ale pod mořem, kdy ropa z RF bude téct do SRN odtud bude dále distribuována do dalších zemí. A RF udělala ještě jednu věc. Druhou větev začal stavět na jihu a ta skončila v Maďarsku. Pochopitelně toto se nelíbilo USA a proto se do toho začaly plést a nabízet svůj výrobek Evropě. Jenže v tom je háček. Ten zkapalněný plyn z USA je kvalitativně horší než ten z RF. A navíc americký plyn je daleko dražší než ruský U nás někteří politici jsou jasně prozápadně orientováni a proto podporují dovoz plynu z USA, nikoli z RF. Je zde ještě jeden ekonomický aspekt. Ekonomické vztahy mezi ČR a RF jsou na bodu mrazu, ono vlastně obecně tyto vztahy jsou na bodu mrazu. Počátkem 90. let jsme opustili zcela záměrně ruské trhy, ale toto se jasně nám vymstilo. Na naše místa nastoupily firmy z SRN, Francie, Anglie a dalších zemí. Díky zpravodajské hře, kterou rozehrály USA proti RF prostřednictvím české BIS došlo po oznámení, že výbuch ve Vrběticích organizovali agenti ruské tajné služby k tomu, že jsou diplomatické ale hlavně obchodní styky mezi těmito zeměmi na bodu mrazu. Návštěva předsedy Senátu Vystrčila na Thajwanu přispěla k tomu, že se naše vztahy s ČLR také zhoršily nejen ekonomické oblasti. A důsledek? Jednoznačný. Dnes už Škodovka z ČLR jako firma odešla a samozřejmě tam nastoupili západní firmy.
Je třeba si rovněž připomenout tzv. Zelenou knihu, tedy Geen Deal, což je hodně zásadní pro budoucí ekologickou politiku. V mediálním prostoru se tomuto materiálu někdy říká Zelený nesmysl. A ono na tom je docela hodně.
Do toho zapadá i fakt, že je nedostatek čipů, toto rovněž se dotklo i části firmy Škoda. Nené pravda, co píší novináři, ze celá firma je v odstávce. V odstávce je jen část firmy. A k energetice ještě jedna poznámka. V dohledné době v ČR se nepostaví ani jedna jaderná elektrárna. Dukovany dodělá firma z USA a RF nám přestane dodávat náhradní zdroje a díly na opravu jednotlivých bloků. Navíc RF má největší zkušenosti se stavbou jaderné elektrárny a ve výzkumu je na světě nejdál. Je daleko levnější udělat tento kontrakt s RF než s kýmkoli jiným. Ale toto budoucí vládě nevadí, prý budeme mít jadernou energetiku bezpečnější než bychom ji měli, kdybychom brali tyto věci z RF.
Tolik tedy vysvětlení problému zdražování elektřiny a krachu firem.

Mgr. Bc. Bc. Ivo Látal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *