KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

PRVNÍ TÝDEN HEJTMANA V NOVÉM FUNKČNÍM OBDOBÍ

Minulý týden byl nabit událostmi. V pondělí se konalo ustavující zasedání zastupitelstva. Předcházela mu řada dlouhých jednání, nakonec jsme se rozhodli pro trojkoalici. A první kroky nasvědčují, že by to měla být dobrá volba. Ovšem všichni zastupitelé se musí uvědomit, že musí být během jednání v sále a hlasovat. To je rozdíl proti minulému zastupitelstvu. Ale věřím, že se situace časem ustálí. Nakonec již při hlasování o sociálních bodech hlasovala s koalicí i ODS. Jde přece o občany našeho kraje a kraj samotný. Nakonec jsou ve vedení kraje zastoupeny všechny volební strany. Prosadil jsem, aby opoziční strany dostaly předsedy kontrolního i finančního výboru. Je jen na nich, jak s nabídkou naloží. Není to slabost koalice, ale gesto ke spolupráci. KSČM mimo šesti radních obsadí i posty tří předsedů výborů, pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Radmila Krastenicsová, pro kulturu a památkovou péči Jaroslav Dubský a pro národnostní menšiny Pavel Vodseďálek. Nováčkem v radě je mostecký Radek Belej. Zastupitelstvo v prosinci již bude ryze pracovní.
V úterý se otevírala významná stavba na silnici I/27. U obce Velemyšleves se po dvou letech prací vypíná nad obcí nový obchvat. Mohutná stavba stála 500 milionů korun a výrazně zlepší dopravu mezi Mostem a příjezdem na dálnici D7. Nyní ještě stejná akce u obce Žíželice a jízda z Mostu do Žatce bude výletní trasou. Ministr Dan Ťok mě opět potvrdil, že počítá s termínem otevření dálnice D8 na 17. prosince. Rozhodující budou zátěžové testy tento týden. Večer jsem se sešel s předsedou oblastní rady Zakarpatí Michailem Rivisem. Byl na dovolené v Mariánských lázních. Navázali jsme na naši návštěvu Uzhorodu v srpnu. Oboustranný zájem na navázání partnerských vztahu trvá.
A přišla středa. Ústecký kraj navštívil již počtvrté oficiálně prezident republiky Miloš Zeman s manželkou Ivanou. Bylo mi ctí je opět vítat s manželkou Jitkou před krajským úřadem. A celá třídenní návštěva se nesla v přátelském duchu. Prezident se setkal s novými zastupiteli i vedením krajského úřadu, řediteli krajských příspěvkových organizací a na obědě se senátory a poslanci zvolenými v našem kraji. Na střelnici ve Vysočanech si prezident zastřílel z útočné pušky a měl jsem možnost střílet také. Tři střely, tři přesné zásahy. A proti samopalům, které pamatuji, tato puška „nekope“. Potom následovala beseda s vojáky 4. brigády rychlého nasazení. Miloš Zeman navštívil Krupku, Štětí, Libochovice a Podbořany. Na druhém pracovním obědě se setkal se zemědělci a potravináři. Na pracovní večeři s představiteli organizací, které zajišťují akce zařazené mezi rodinné stříbro Ústeckého kraje. Byly to velice příjemné diskuse. Podle policejních odhadů přišlo v Krupce na náměstí na 700 lidí, ve Štětí, Libochovicích a Podbořanech po 500. Přiznám se, že jsem v tomto počasí tolik lidí nečekal. Na závěr návštěvy prezident ocenil výsledky za minulé volební období, podpořil novou krajskou koalici a předběžně jsme dojednali poslední návštěvu v jeho volebním období na září příštího roku. O návštěvě podrobně informovala média včetně Haló novin. S prezidentovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem mám jedno společné, oba jsme pracovali v Haló novinách.
A sobota již byla plně v duchu nacházejících Vánoc. V Bílině jsme rozsvěcovali krásně nazdobený strom. Celé odpoledne probíhal na Mírovém náměstí bohatý kulturní program, plno stánků, vůně svařáku i klobásek. V 19 hodin jsem strom rozsvítil s vnučkou Nelinkou a potom následoval parádní ohňostroj. Na náměstí přišlo na tři tisíce lidí, pěkná akce.

Oldřich Bubeníček