KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

ROZHOVOR Ing. JAROMÍRA KOHLÍČKA, CSc. pro PARLAMENTNÍ LISTY

Jak na Vás osobně působí rozvětvující se problém s imigranty? Jen podotýkám, že na scénu opět přicházejí kvóty Evropské komise, která bude údajně po Česku chtít, aby přijala dalších 2978 lidí, což se musí přičíst k původnímu počtu 1100 běženců. Ve středu to v Evropském parlamentu řekl šéf EK Jean-Claude Juncker.
Jde o snahu zakrýt problémy zahraniční politiky EU. Ta je totiž dlouhodobě ve vleku USA a bohužel šéfové diplomacie EU přebírají politiku USA včetně jejích chyb. Jde o Afghánistán, Sýrii, Libyi i další státy. Specifickým problémem se brzy stane Ukrajina. Problémem EU je, že po likvidaci funkčních států řeší problém vyvolaný administrativou USA právě EU, a to za „naše“ peníze. Uprchlíky organizují za velmi zajímavé peníze převaděčské skupiny. Ty je také orientují v rozhodnutí kudy a kam jít. ČR je cílovou zemí zatím pouze pro pár desítek uprchlíků. To jsme schopni zvládnout bez potíží. Ostatní, kteří dnes u nás jsou chtějí do Německa či Švédska. Pokud uprchlíky přijmeme, zjistíme poměrně rychle, že k nám většina nechce.

Předseda EK Juncker na zasedání Evropského parlamentu kromě kvót ještě prohlásil, že je třeba vytvořit seznam bezpečných zemí původu, každý uprchlík by měl podle něj dostat v Evropě azyl a k tomu je ještě prý zapotřebí vytvořit takovou situaci, aby každý imigrant mohl v Evropě okamžitě začít pracovat – podle něj to není nic nemožného. Juncker také míní, že imigranti by měli být dobře zajištěni na zimu, proto není možné, aby nadále čekali někde po nádražích. Šéf EK nadto zdůraznil, že za této Evropské komise neskončí schengenský prostor volného pohybu osob. Co tomu říkáte? Nejsou to jen prázdné floskule?
Jde o nepochopení situace panem Junckeren. Do Německa letos míří 800tisíc uprchlíků. Tolik pracovních míst zde z disposici rozhodně není. Ubytovací kapacity jsou již dnes plné a spolkové země nesou většinu nákladů. Pokud jde o Schengen – jsou jasně stanovené podmínky vstupu. O uprchlících v tomto množství tvůrci vůbec neuvažovali.

Je správné, když EU, tedy EP a EK, rozhodují za všechny obyvatele Evropy ohledně otevírání dveří imigrantům, ovšem bez toho, aniž by se otázaly samotných obyvatel na to, zda si to vůbec přejí?
Mezinárodní pakty ani smlouvy, na kterých je EU založena se současnou vlnou uprchlíků vůbec nepočítaly. Řízená imigrace, o které zákonodárci uvažovali, rozhodně není vlna uprchlíků, z nichž část je na své pouti dobře organizována. V Rakousku vláda připravila kvóty uprchlíků podle velikosti obcí. To je hazardování s trpělivostí obyvatel země a nejbližší volbu ukáží, jaké je mínění obyvatel. Bohužel jde o dobrou agitaci pro xenofobií a populistické subjekty. Na Slovensku obyvatelé Gabčíkova odmítli uprchlický tábor na svém katastru. Nesmělý protest je náznakem snahy o samostatné vystoupení i naší vlády, a to ve shodě s náladami převážné většiny obyvatel republiky.

Na chvíli bych se zastavila u „stoprocentní zaměstnanosti“ imigrantů, jak o ní hovořil šéf EK Juncker. Lze vůbec něčeho takového dosáhnout? Viděl jste třeba dánskou filmovou trilogii Dealer (Pusher)? Tam bylo jasně nastíněno, jak se dnes na severu Evropy přeskupily mafiánské klany, které dealují drogy, obchodují s bílým masem a leckdy i se zbraněmi. Balkánské mafie, pákistánské mafie, arabské mafie…Měl snad toto na mysli Juncker, když hovořil o „stoprocentní zaměstnanosti“?

Pan předseda EK je trochu deformován svojí dosavadní politickou činností v Lucembursku. Tam se přistěhovalo za prací mnoho občanů z jiných zemí EU (nejvíce z Portugalska). Jejich integrace nebyla spojena se zásadními problémy. Po poskytnutí azylu Albáncům z Kosova nám v EU zůstala síť dealerů drog (cca 70% „trhu“ je jimi ovládáno). Navíc z Kosova ročně odcházejí desítky tisíc lidí do zemí EU a hledají zde „asyl“. Pokud budou země Balkánu prohlášeny za „bezpečné“, bude zde problém s repatriací těchto uprchlíků. Zaměstnat uprchlíky je jistě možné, ale v zemích EU je více než 20 milónů nezaměstnaných. Ti nemají „nárok“ na stoprocentní zaměstnanost?? To je asi opravdu špatný vtip.

Juncker si ale rýpnul ve svém středečním proslovu i do Čechů, když přesvědčoval, proč musíme povinně vzít uprchlíky. Prý proto, že mnoho Čechů odešlo za komunistického režimu na Západ. Jenže nejen ČR, dokonce i celá V4 je proti přijímání uprchlíků a proti kvótám. Mohou nějakým způsobem země Visegrádské čtyřky do procesu schvalování kvót zasáhnout? A jak?
Na „západ“ odcházeli z ČR kvalifikovaní pracovníci, kteří měli zájem o dobrou práci a slušný životní standard. 5ada z nich znala jazyk a jejich socializace, tedy začlenění do společnosti byla bez problémů – podobně jako u Portugalců v Lucembursku. O kvalifikační úrovni Somálců, Eritrejců, Afghánců a Súdánců nemám žádné positivní zprávy. Část Syřanů je kvalifikovaná, ale zdaleka ne všichni uprchlíci jsou ochotni přizpůsobit se zvyklostem běžným v zemích Evropy. Jejich situace je proto velmi odlišná od emigrantů, kteří ČR před léty opouštěli. Vše, co schválí EP na návrh EK podléhá „nejvyššímu schválení“ na summitu EU. A zde platí pravidlo blokační menšiny. Pokud čtyři státy něco nechtějí, mohou takové rozhodnutí blokovat.

Poměrně hodně lidí sdílí po internetu obrázky a statusy o zániku evropské civilizace již v roce 2050. V tu dobu prý bude v Evropě žít převážně více muslimů, nežli křesťanů. Je to podle nadsazené?
Myslím, že je to nadsazené, ale poukazuje to na jeden problém současné imigrační vlny. Pokud chceme zachovat naši civilizaci, musí být jasné, že nově příchozí musí přijmout základy naší kultury. Sem patří znalost jazyka a přijetí kultury hostitelské země. Příkladem jsou Portugalci v Lucembursku nebo Vietnamci v ČR.

Podle mnohých lidí „sociální Evropa“ imigrantům nabízí na talíři příliš mnoho – kartu sociální pojišťovny, přičemž pojištění za ně platí stát, mobilní telefon bez smlouvy, placený nájem, bezplatnou zdravotní péči, peníze bez potřeby důkazů na jaký účel, bezplatné jazykové kurzy, či volné lístky na dopravu. Domníváte si i Vy, že je to hodně?
Tyto výhody jsou oprávněné v případě, že jde o žádoucí migraci a že migranti přijmou jako základní podmínku kulturu hostitelské země. Jde o pracovní síly v nedostatkových profesích, o kvalifikované pracovní síly, výkonné umělce a sportovce. Pokud v zemích EU máme budovat utečenecké tábory pro několik miliónů utečenců, potom jdeme špatným směrem.

Líbí se vám přístup Miloše Zemana k imigrantům? On totiž poměrně jasně dává najevo, že přijímání muslimských uprchlíků není dobrá věc, Islámský stát srovnává s nacismem a vybízí k ostraze hranic před imigranty…
Tyto teze jsem ochoten přijmout pouze v tom případě, že aktivně pomůžeme utečencům v místech konfliktů a místo jejich eskalace budeme intenzivně pracovat na odstranění podmínek, které lidi nutí prchat ze svých zemí. V tomto ohledu je náznakem řešení přístup premiéra Velké Británie.Tvrdá opatření proti pašerákům lidí schvaluji. Islámský stát s nacismem nelze srovnávat. Paralelu vidím ale v tom, že vznik obou těchto nehumánních anomálií v začátku intenzivně podporovaly tmářské režimy a také USA. Není tajemstvím, kdo obchodoval s Nacisty a stejně tak je známo, že ropa z Islámského státu tvoří významnou část příjmů režimu. Jistě lze její prodej dobře ze satelitů vysledovat. Proč mohutné loďstvo NATO nic nedělá??

Miloš Zeman se jen před pár dny vrátil z Číny, kde byl na oslavách výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Co se týče jeho zahraničních cest, tak mu ale mnozí vyčítají přílišný zájem o východní státy, protože prý tím zanedbává tradiční pojetí lidských práv a preferuje dělání byznysu. Co si o tom myslíte?
Tradiční pojetí lidských práv nám v současné uprchlické krizi ukazuje své limity. Právě zneužití tohoto konceptu spolu s poukazováním, a to již od předškolní výchovy, na to že „máte práva“ na to či ono, bez zdůraznění, že není práva bez povinnosti. To je základní kámen úrazu všech těchto koncepcí. Povinnost vůči obci, státu, rodině. To je věc dnes zasunutá do zapomnění. Ale právo lze uplatnit teprve posilnění si svých povinností, Jinak jde o abstraktní diskusi odtrženou od reality. Současný stav ekonomiky ČR z nás dělá 17. zemi, nebo spíše montovnu Spolkové republiky Německo. 80 procent našeho zahraničního obchodu jde do zemí EU, z toho třetina do Německa. To je třeba změnit. Je dobře, že k tomu svojí činností přispívá president republiky a je smutné, že vláda není v tomto ohledu aktivnější.

Vadí vám, že se Zeman v Číně setkal s Vladimírem Putinem? Mnozí mu totiž vyčítají to, že je hodně proruský…
Naopak – Trh Ruska je poměrně blízko a bilanci máme velmi nevyrovnanou. Řada podniků je schopna se na tomto trhu pohybovat a sankce jsou pro naše podnikatele nesmyslnou brzdou. Prezident Zeman není proruský. Jen vnímá skutečnou realitu světa a odmítá slepě kopírovat všechny nesmysly, které naši spojenci za velkou louží vymyslí. Mimochodem – od zavedení sankcí proti Rusku vzrostl obchod USA s Ruskem , zatímco export z EU do Ruska ze významně snížil. To není dobré vysvědčení pro vedoucí činitele EU!!

Miloš Zeman je zhruba v polovině svého prezidentství. Myslíte si, že šlo o úspěšné dva a půl roky? Je dobře, že se prezidentem stal zrovna on, a ne Karel Schwarzenberg?
Prezident Zeman mluví česky tak, že mu rozumím. V cizích jazycích mu lze rovněž bez problémů porozumět. To se o K. Schwarzenbergovi říci nedá. Měl jsem řadu příležitostí je oba slyšet. M. Zeman má pouze občanství ČR, K. Schwarzenberg je mimo občanství ČR nadám také občanstvím Rakouským a – pokud vím má i diplomatický pas Švýcarský. Jeho zájmy tedy nejsou koncentrovány na naši zemi. Miloš Zeman i Karel Schwarzenberg rádi provokují. V tom jediném si nemají co vyčítat. A na závěr – zemani měli vždy blíže k lidu než knížata. Je tedy dobře, že na Hradčanech máme Zemana. To neznamená, že s M. Zemanem ve všem souhlasím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *