KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

20. VÝROČÍ ZALOŽENÍ SČKP 1.12.2018

V sobotu 1. prosince se uskutečnila v prostorách Nadace ABF v Praze Slavnostní akce k 20. výročí založení Společnosti česko-kubánského přátelství, kterou pořádala Společnost česko-kubánského přátelství ve spolupráci s Martiánskou asociací Kubánců žijících v ČR a Velvyslanectvím Kubánské republiky. Slavnostního dopoledne jsem se zúčastnila za územně organizační složku Teplice. Jak v úvodu podotkl předseda SČKP Ludvík Šulda, účast byla poznamenaná nepříznivým počasí. Nicméně všichni přítomní vřele přivítali Chargé d´affaires FÉLIXE ANDRESE LEÓNA CARBALLO s chotí Raisou Zhukovskay. Slavnostní akce se zúčastnila i třetí tajemnice Kubánské ambasády v ČR Evelyn León Pérez s manželem a dcerkou a nechyběla ani nepostradatelná tlumočnice Eva Mánková. V úvodní slově předseda SČKP vzpomenul všechny chargé d´affaires, kteří se za tu dobu v naší zemi vystřídali, ale i funkcionáře SČKP a akce na podporu Kuby, které SČKP organizovala. Následně jsme shlédli krátký film Fidel Castro, který mapoval jeho devadesátiletý život od dětství, přes vůdčí účast na revoluci, státnické období až po pohřeb v r. 2016. A pak již dostal slovo chargé d´affaires, který seznámil shromáždění s aktuální situací na Kubě, ale i v Latinské Americe. Hovořil o aktivitě nového kubánského prezidenta Miguela Díaz-Canela, který se ujal funkce 19. 4. 2018 a stihl již objet skoro celou zemi, navštívil řadu zemí a jednal s řadou státníků. Kriticky se vyjádřil k dalším sankcím, které vůči Kubě uplatňuje prezident USA Donald Trump a jež se negativně projevují zejména v rozvoji cestovního ruchu. Rámcově hovořil o svém nástupci a informoval o přeměně ambasády na velvyslanectví. Kubánského diplomata a jeho manželku pozdravila předsedkyně KV KSČM v Praze Marta Semelová, která stála u zrodu meziparlamentní skupiny přátel Kuby. Redaktor Jan Jelínek připomněl dlouholetou spolupráci Kuby s Ruskem, které ostrov svobody dlouhodobě podporovalo a podporuje. Předseda největší územní složky SČKP v Brně Josef Štofan připomněl, že zrealizoval dvacet zájezdů na Kubu a je hrdý na to, že mohl vidět, jak je Kuba rok od roku krásnější. Informoval o připravované knize Myšleny transformované srdcem, kterou vydá v únor 2019 u příležitosti svého ukončení ve funkci předsedy v Brně. Konzulka zaujala vzpomínkou na Fidela Castra, kterou přednesla v češtině. V závěru dopoledního programu pozdravila účastníky manželka diplomata, poděkovala za čtyři roky, které prožila v ČR, kde našla hodně přátel a druhý domov.
Po té byli účastníci pozváni na typicky kubánské jídlo congrí a sklenku bílého vína. Zde můžete na fotkách zaznamenat i místopředsedu KSČM Stanislava Grospiče, který přišel na skok mezi dvěma jinými akcemi.
V závěru setkání jsem se srdečně rozloučila s kubánskými diplomatem i jeho manželkou, se kterou zůstanu v kontaktu i po jejím návratu na Kubu, protože jsme spolu navázaly přátelství na facebooku.
                                                                              Jitka Hanousková