KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

OSLAVA 64. VÝROČÍ ÚTOKU NA KASÁRNA MONCADA 22. 7. 2017

V sobotu 22. července jsem se zúčastnila oslavy 64. výročí útoku na kasárna Moncada, zahájení Kubánské revoluce, kterou uskutečnila Společnost česko-kubánského přátelství, Martiánská asociace Kubánců žijících v ČR a ambasáda Kubánské republiky. Oslavy se zúčastnila konzulka Evelyn León Pérez a její manžel Maykell Hidalgo,  předsedkyně meziparlamentní skupiny přátel  ČR-Kuba poslankyně Marta Semelová, která vyzdvihla člověčenství, morálku a hrdinství Kubánského lidu. Informovala o připravovaném setkání s představiteli Kuby na půdě parlamentu, které by se mělo uskutečnit v září.

Tajemnici kubánské ambasády tlumočil Milan Krajča.  Ta připomněla cestu, kterou Kuba ušla od 26. července 1953, kdy útok na kasárna Moncada zahájil úspěšnou Kubánskou revoluci. Vyzdvihla posun ve vztazích Kuba-ČR na poli politiky, diplomacie a obchodu. V té souvislosti uvedla řadu návštěv  českých ministrů, náměstků a odborníků v oblasti obchodu, zemědělství i zdravotnictví na Kubě.

Za Společnost česko-kubánského přátelství pozdravil účastníky předseda SČKP Ludvík Šulda, a tajemnice SČKP Tereza Čechová-Humpolcová. Nechyběl  ani dlouholetý místopředseda SČKP Vlastimil Kálecký. Mezi účastníky jsem se pozdravila i s předsedou sekce regionálních dějin Klubu společenských věd Františkem Kovandou, předsedou OV KSČM Česká Lípa Václavem Větrovcem a do nedávna vedoucí zahraničního odd. ÚV KSČM, dnes již důchodkyní, Věrou Flasarovou.

V rámci kulturního programu vystoupila hudební formace Karel Gott Revival Morava a zazněly kubánské rytmy.

Příjemná atmosféra, přátelští lidé, ochutnávka kubánské kuchyně,  výborné koláče členky výboru SČKP, přípitek kubánským rumem, losování vstupenek o zajímavé ceny. To vše dokreslovalo báječné dopoledne ve výstavních prostorách Nadace ABF na Václavském náměstí.

Díky za krásné zážitky.

Jitka Hanousková, předsedkyně územně organizační složky SČKP Teplice