KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

KUBA VYPRODUKUJE 100 MILIONŮ DÁVEK SVÉ VAKCÍNY PROTI COVID-19

Kuba letos vyrobí 100 milionů dávek své nové vakcíny proti Soberana 02, aby vyhověla své vnitřní poptávce a těm z jiných zemí, informoval ve středu přední kubánský vědec.

′′ Reorganizujeme naše výrobní kapacity, protože máme opravdu velkou poptávku po vakcíně a musíme se připravit,“ řekl Vicente Vérez, ředitel Finlay Institutu, skupině novinářů na konferenci, ve které absolvoval prohlídku laboratoře, kde se vyrábí vakcína proti COVID-19.

Finlay Institute vytvořil Soberana 02 a Soberana 01, což je v méně pokročilé výzkumné fázi. Další biotechnologická centra na ostrově pracují na dalších dvou kandidátech na vakcínu, Abdala a Mambisa.

Plánovaných 100 milionů dávek by bylo pouze ze Soberany 02. Již nyní existují země, které mají zájem ji získat, například Vietnam, Írán a Venezuela, s nimiž má ostrov dohody o spolupráci, včetně Pákistánu a Indie, Vérez řekl jsem.

Tento týden začala druhá část studie fáze II tohoto přípravku s 900 pacienty — kteří se od první etapy připojili ke stovce — na polyklinice v hlavním městě; Den předem hlásil Associated Press.

Dobrovolníci — z nichž jedna skupina dostala v rámci studie placebo, ačkoliv budou imunizováni skutečnou vakcínou, jakmile skončí — uvedli, že žádné nepohodlí nehlásili. I někteří sousedé na polyklinice se přihlásili jako dobrovolník v rámci soudu.

Po injekci lidé — v rozmezí od 19 do 80 let — čekali na stejné polyklinice před návratem domů a byli sledováni v 24, 48 a 72 hodinách.

Vérez zdůraznil, že antigen je bezpečný poté, co upozornil, že neobsahuje živý virus. Přesto části, takže-podle odborníka-jeho umístění generuje imunitu, ale nevyvolává výrazné reakce, a proto nepotřebuje extra chlazení, jako ostatní kandidáti na světě.

Mezitím výzkumníci Finlay spolupracují se zeměmi, jako je Itálie a Kanada, aby ověřili dopad těchto vakcín – zejména Soberana 01-na lidi, kteří již měli COVID-19 a jsou reinfekční, ale hrozí reinfekce. Účinnost se posuzuje také na dopad nových mutací, jako je ta popsaná ve Velké Británii, Japonsku nebo Kalifornii.

Během několika následujících týdnů bude očkování prodlouženo na 150,000 lidí na ostrově, potvrdil Vérez, cestou k hromadné imunizaci, a v únoru bude proveden test na ochranu dětí se Soberanou 02, řekl.

Kuba po několika měsících udržení pandemie pod kontrolou utrpěla začátkem letošního roku, po otevření svých letišť a přesto, že měla preventivní zdravotní protokol. Od března k dnešnímu dni se na ostrově nahromadilo 19,122 infekcí a 180 úmrtí.

Vědec nenabídl podrobnosti o ceně, kterou vakcína bude mít na prodej do jiných zemí. Na Kubě bude jeho administrativa zdarma a dobrovolná.

Přesto, že je malá země, Kuba má vyvinutý vědecký sloup, který vyrábí téměř všechny vakcíny, které potřebuje, a nejmodernější léky.

′′ Strategie Kuby pro komercializaci vakcíny má kombinaci lidskosti a dopadu na zdraví a potřebu našeho systému, abychom udrželi (finančně) výrobu vakcíny a léků pro zemi,“ vyjádřil Vérez.

′′ Nejsme nadnárodní, kde je (finanční) návratnost důvodem číslo jedna,“ dodal. ′′ Pracujeme naopak; vytvářet více zdraví a návrat je důsledek; nikdy to nebude prioritou.“