KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

ODPOVĚDI JAROMÍRA KOHLÍČKA NA OTÁZKY EKONOMICKÉHO DENÍKU

1) Co očekáváte od diskuse poslanců s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem na téma stavu EU?
Předpokládám, že J. C. Junckera nebudeme moci poznat, bude vstřícný, popíše plasticky problémy současné EU, zmíní se o problémech s imigranty. Ale nepředpokládám, že by byl příliš konkrétní, nemůžeme očekávat nic zásadního, co by se týkalo Brexitu a je velmi pravděpodobné, že bude podroben tvrdé kritice poslanců, a to zejména z tzv. protievropských poslaneckých skupin.

2) Budete buď Vy, nebo frakce pokládat nějaké nepříjemné otázky, či požadovat vysvětlení některých rozhodnutí?

Osobně bych měl řadu zajímavých, zřejmě i nepříjemných otázek, ale moje šance, abych je mohl položit je prakticky nulová. Šlo by o budoucnost schengenského systému, ochranu námořní hranice EU, zrušení nesmyslných sankcí vůči Ruské federaci, začátek skutečného vyjednávání o změně kritické situace na Ukrajině a zejména způsob jak chce Evropská komise začít sbližovat standardy států EU v sociální oblasti a dále pak, jak zajistí po nejbližším summitu, aby alespoň u nadnárodních firem dostávali za stejnou práci pracovníci stejnou mzdu. Velmi zajímavá by byla i odpověď na otázku „Proč EU přijímá statisíce migrantů a neřeší problémy takřka 20 miliónů nezaměstnaných ve státech Unie?”.

3) Přijde podle vás na řadu i přetřes skandálů VW a Apple (Irsko a doplatek na daních)
Je pravděpodobné, že diskuze se dotkne skandálu automobilek jako celku, protože v poslední době prakticky všechny velké automobilky přiznaly kreativní vykazování emisí i spotřeb automobilů. Pokud jsem o Apple, jedná se právě o jednu firmu z mnoha, které zneužívají svého dominantního postavení na trhu práce malé země. V USA je notoricky známo, že největší firmy platí velmi nízké daně a EU v tomto ohledu není zásadně odlišná. Přitom v některých státech je provozován daňový a sociální dumping. I to jsou otázky, které by měly přijít na přetřes (Je málo pravděpodobné, že se dozvíme něco o dalším postupu Komise proti daňovým rájům, což bylo v minulosti téma velmi frekventované).

4) Jak Vy osobně hodnotíte působení J. C. Junckera v čele EK?
J. C. Juncker je velmi obratný vyjednavač. Jako dlouholetý předseda lucemburské vlády se podílel na řadě mezinárodních jednání a úspěšně přispíval k jejich zdaru. Zdá se, že to ale není typ politika, který je schopen reagovat na dynamicky se vyvíjející krizové situace, které v poslední době zasahují EU. Koňská túra, kterou Komise uplatňuje proti státům s výraznými finančními problémy, rozvírající se nůžky mezi příjmy mezi obyvateli “ starých a nových“ zemí, migrační krize a řetězec krizí počínaje válkou v Afganistánu, přes vznik pseudo-státu Kosovo, likvidaci Libye a s tím související destabilizace v Mali a dalších sousedních státech, dlouhodobý rozklad Iráku, vznik Islámského státu a válka v Sýrii, i kritická situace Ukrajiny, to je prostředí, které vyžaduje zjevně jiný přístup k řešení problémů. Konzultativní referendum ve Velké Británii se stalo roznětkou diskuze o další budoucnosti společenství. Čas na hodnocení působení J. C. Junckera nastane příští rok v souvislosti s volbami ve velkých státech EU. Zatím to vypadá minimálně na žlutou kartu.