KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

PO PORÁŽCE VE VELKÝCH VOLBÁCH ZKUSME ZABODOVAT V KOMUNÁLNÍCH A SENÁTNÍCH

V sobotu bylo mlhavo, nic hezkého na pohled. Dlouho jsem zvažoval, zda se pojedu podívat na zasedání ÚV KSČM. Nakonec jsem dal přednost vnučce a strávili jsme spolu nádherné dopoledne při vánočních nákupech. Dokonce jsme si dali v neděli opakování, bylo to fajn. Pohled do pondělních Haló novin mě ujistil, že je vše již v pořádku. Z listopadového zasedání po volbách bylo jen několik řádků. To se ještě ozývali kritici. Nyní již jednota strany a lidu opět fungovala. V našem deníku jsem našel obsáhlé zpravodajství. Návrh z Ústeckého kraje, aby sjezd byl mimořádný a dvoudenní, byl smeten ze stolu. Hlasovalo pro 17 statečných. Proč návrh? Mimořádný by musel být již v únoru a mohl mít jen několik důležitých bodů. Dvoudenní proto, že při jednodenním se nikam nedostaneme. Dlouhou dobu se budou probírat procedurální otázky, bude se diskutovat o programu, bude se dlouho diskutovat o výsledku voleb. Přitom, ten se dá shrnout rychle, propadák. A než se dostane k bodu kádrové změny, vedení strany, bude večer a zjistíme, že sál máme pronajatý jen do určité doby. V dubnu se již nic nezmění, bude dýchat jaro, od voleb bude daleko, poslanecký klub se pochlubí, co dokázal, kolik i v malém počtu dostal funkcí. A kdyby náhodou došlo ke změnám, sice tomu již nevěřím, tak nám vzniknou dvě centra. Jedno v Politických vězňů a druhé ve Sněmovní ulici. Mám obavu, že budeme pokračovat ve slovenském stylu, méně a stále méně. Nezbývá než věřit, že jsem mimo realitu.
Za rok máme dávno po komunálních volbách, v našem okrese i senátních. Nebude to jednoduché, vidím to v Bílině. Opozice tvrdě útočí a tlak se bude stupňovat. Je to věc nejen našich zastupitelů, ale i MV KSČM. Jsem neuvolněným starostou, byla to podmínka vzniku koalice. Ale po městské konferenci strany se dozvím, že to není vhodné a měl bych odstoupit. Po dvaceti letech, kdy komunální volby v Bílině vyhráváme a poprvé jsme to zúročili. Počkám, zda o tom bude jednat nový místní výbor. Ještě důležitější bude příprava nové kandidátky, přípravu musí místní výbor založit okamžitě, stejně tak v dalších městech a obcích, kde kandidujeme. Máme na to šest měsíců. Léto nemůžeme počítat. Pokud chceme uspět, tak kandidátky musí být kvalitní. Potřebujeme lidi šikovné, vzdělané, dlouholetá praxe může vysokou školu nahradit. Jazyky v komunální sféře nejsou tak potřebné. Na kraji vidím, že to je handicap. Ona i ta chybějící vysoká škola je na kraji handicap. Komunální kandidátka má výhodu, že tam jsou potřeba vyučení, maturanti i ti s diplomem. Pokud se uspěje, tak potom záleží, aby vznikl dobrý klub, který si dokáže pomoci. Kde jsou doby, kdy jsme měli starosty a řadu místostarostů. To můžeme v příštím roce napravit. Hezké by bylo udržet pozice, které máme a dokázat se prosadit i tam, kde dosud nejsme ve vedení. A třeba s novými lidmi, které na kandidátky získáme.
Jinak Vám všem přeji krásné Vánoce, v klidu, míru a pohodě. A do toho nového roku zdraví, štěstí a spokojenost. A zkusme ty komunální a senátní volby zvládnout úspěšně.

Oldřich Bubeníček