KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

POSLANEC EP JAROMÍR KOHLÍČEK PRO PARLAMENTNÍ LISTY O BREXITU

1)Jaký je váš osobní názor na Brexit? Když se v pátek ráno postupně vyjevoval konečný výsledek hlasování, čekal jste, že by to vůbec mohlo takhle dopadnout?

Nejdříve tomu, že to vyjde, nevěřil podle mých zpráv ani N. Farage. Bylo to opravdu těsné, ale dalo se čekat přinejmenším rozdělení Anglie – Skotsko. Skotové jsou prounijní (většinově). Čekal jsem těsný výsledek a bylo mi trochu zle z hloupostí, kterými nás častoval Český rozhlas, pokud se V. Británie od EU oddělí. Jsem zvědav, jestli se zaty nesmysly někdo posluchačům omluví.

2) Jak na vás působí dosavadní vyjádření představitelů EU a některých evropských politiků? Žádná nostalgie, odchod Britů z EU by měl začít co nejdřív, myslí si zakládající šestka Unie…

Zakládající šestka není žádný směrodatný spolek. To je od začátku tandem Německo – Francie. A ti mají jasno. Junker správně řekl, že zatím není o čem jednat. V. Británie uskutečnila referendum. Ale nikdo za V. Británii nic od EU nechce!! Ani vláda, ani Parlament nic nikomu neoznámili!! Není tedy o čem jednat. Jestli chce premiér odstoupit dnes, zítra či v říjnu, to je nepodstatné.

3) Na druhé straně se ale volá po odchodu šéfa EK Jean-Claude Junckera. Podle českého ministra zahraničí L. Zaorálka by nyní Juncker měl odstoupit a sama EU by se měla tázat na to, kde tkví příčiny odchodu Británie z EU a zda EU za to nenese svou odpovědnost a nedělá něco špatně. Souhlasíte s ním? Jen připomínám, že fungování celé Evropské unie a Evropské komise dnes sepsul také český premiér Bohuslav Sobotka, který řekl, že se je potřeba toto změnit. O čem to svědčí?

Je výborné, že konečně nejen naše vládní špičky, ale i všichni řečníci v EP při projednávání rezoluce k výsledku referenda ve V. Británii řekli, že se EU musí změnit. Hlasů na odstoupení Junkera nebylo mnoho. Problém je v tom, že nikdo neřekl CO se konkrétně má změnit. Je to konec neoliberálních konceptů? Konec volného trhu? Budou některé politiky více unijní? Budou některé politiky více „národní“? Zatím jsem slyšel jen návrh na posílení spolupráce vnitra (čti policie), ochrany vnějších hranic a v oblasti zahraniční politiky (viz cíle Slovenska jako předsednické země). Junker asi není v tomhle hlavní osoba.

4) „Brexit je rozbřesk nad Evropou a teď je potřeba dobrat se zásadních změn ve fungování Evropské unie,“ míní i bývalý prezident Václav Klaus, který ovšem zase nesouhlasí s tím, že je Juncker ta hlavní žába na prameni. „Myšlenka a koncept Evropy je ta žába na prameni. Koncept a ideologie, která ovládla naši dobu je stejně zhoubná jako ideologie, která nás ovládala v minulosti,“ řekl Klaus pro deník Blesk s tím, že podle něj referendum ve VB prospělo demokracii v Evropě. Jak jeho slova vnímáte?

Nevím, nevím. Zhoubná ideologie? To může být neoliberální fundamentalismus, „otevírání trhu“ a podobné rány hospodářství zemí EU. Že by V Klaus provedl obrat od Thatcherismu se mi nezdá. Úzká spolupráce zemí Evropy je nutná. Kamenem úrazu je právě základ této spolupráce, včetně různých smluv typu TISA a TTIP. Neoliberální koncepce nás neochvějně vede do propasti, stejně jako imigrační pohroma.

5) Klaus také popřel ekonomické důsledky odchodu Velké Británie z EU. Podle něj naopak Británii pomůže, když teď nebude sešněrovávána Bruselem a volný obchod v Evropě dál může fungovat, jako nadále, budou-li ale jednání s Británií o rozchodu konstruktivní a přátelská. Co se podle vás nyní z toho spíše bude dít?

Velká Británie měla od svého vstupu do EU v roce 1973 vždy nějaká privilegia a zvláštní podmínky. Nejviditelnější z nich je tzv. Britský rabat. Tyto zvláštnosti, jak doufám, skončí. Pokud bude chtít Británie účast na některých společných politikách zachovat, bude nucena platit do rozpočtu EU stejně jako to dělá Norsko, Island či Švýcarsko. Jestli bude tedy alespoň méně platit, se teprve uvidí.

6) Bude mít Brexit nějaký vliv na ostatní země Evropy? Posílí třeba Německo svou roli hegemona, lídra?

Myslím, že Německo bude s dalším posilováním svého postavení opatrné, ať již bude v něm vládnout kdokoliv. Jistě příklad Británie posílí snahy o diskusi o podmínkách účasti států na projektu EU a posílí volání po uskutečnění referend o setrvání v EU. Tyto hlasy již slyšíme i u nás v Poslanecké Sněmovně. Myšlenku uzákonění referenda osobně podporuji a zásadní diskuse o podmínkách uvnitř EU a snahu nově formulovat úkoly jednotlivých stupňů demokratických struktur od obecních zastupitelstev přes regionální reprezentace a národní parlamenty až po Evropský parlament je třeba otevřít a je třeba, aby byla co nejkonkrétnější. Podložená fakty a na hloupými výmysly.

7) Měly by se podle vás otevřít některé smlouvy o fungování EU? Třeba Lisabonská smlouva?

Nesporně i Lisabonskou smlouvu bude nutno otevřít a zhodnotit, co se osvědčilo, co je překonané a jak jít dále. Některé otázky bude nutno přehodnotit. Nebude to v historii EU poprvé.

8) S Británií zůstáváme přáteli, prohlásil dnes prý na zasedání Evropského parlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Média jej ale zachytila v přátelském objetí s britským euroskeptikem Nigelem Faragem. Co se to děje? O čem to svědčí?

Pokud beru vážně článek Lisabonské smlouvy o vystoupení z EU, potom nutně „zůstáváme přáteli“. Smlouva totiž ukládá budoucí vztahy uspořádat tak, aby to bylo ve prospěch obou partnerů, tedy aby je to nepoškodilo.

9) Jak hodnotíte v celé záležitosti roli odstupujícího britského premiéra Davida Camerona? Byl podle vás dobrým, či špatným ministerským předsedou Spojeného království VB?

Cameron se projevil v bouřlivé době jako špatný kormidelník a jeho loď tedy nutně ztroskotala. Vyjednané „nové podmínky členství“ se vůbec nezačaly detailně projednávat a samotný fakt, že se „něco“ vyjednalo byl příliš slabým argumentem v předreferendové diskusi. Mimochodem – Jeremy Corbyn, obviněný většinou poslanců Labour Patry z příliš slabého hájení členství v EU je jedním z těch, kteří chtějí změnit neoliberální směřování Unie, neboli „socializovat“ tento projekt. Proto současnou EU příliš razantně hájit nemohl. To je ostatně jasný problém u všech skutečně levicových politiků. Dnešní koncept je málo sociální, v některých ohledech přímo asociální!!

10) Jak vidíte případný odchod Česka z EU, takzvaný czexit?

Obecně referendum předpokládá Ústava ČR. Zákon – tedy ústavní zákon o referendu – stále chybí. Deset pokusů dobře ukazuje, kdo se jej ve Sněmovně snaží prosadit i kdo jej blokuje. I po přijetí zákona je odchod ČR z EU málo pravděpodobný. Přesto si myslím, že referendum by mohlo přispět k osvětlení řady dnes skrytých otázek členství v EU a také by mohlo přinést oživení diskuse na téma „co je Český národní zájem“?