KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

75. VÝROČÍ VYHLAZENÍ OBCE LIDICE 10. 6. 2017

BYLI JSME PŘI TOM
Dva pohledy na pietní akt k 75. výročí vyhlazení Lidic

Odnesl jsem si velmi pozitivní dojem

Dne 10. 6. 2017 jsem se spolu s celkem 60 účastníky z Teplické okresní organizace KSČM zúčastnil vzpomínkové slavnosti k uctění památky zavražděných a deportovaných občanů středočeské obce Lidice, která byla při této akci gestapa vyhlazena z mapy. Vzpomínkový akt začal v 10.00 hod. pokládáním věnců k památníku Lidické tragédie. První věnec položila starostka Lidic spolu se dvěma občany Lidic, kteří tuto genocidu přežili. Poté následoval z pohledu prostého občana téměř nekonečný průvod jednotlivých delegací z celé České republiky a zástupců jednotlivých ambasád. Než byl položen poslední věnec uplynuly dvě hodiny. Celý akt probíhal důstojně za zvuku hudby hradní stráže. Po skončení pietního aktu následoval kulturní program, který začal hymnou v podání vítěze jedné z přehršle televizních pěveckých soutěží pana Martina Chodúra spolu se souborem složeným snad ze všech přítomných pěveckých těles. Bylo to něco nádherného, obrovského, prostě to byl zážitek. Po té vystupovala samostatně jednotlivá pěvecká tělesa snad z celé republiky. Mezi ně se na pódiu vystřídali i jednotliví řečníci, mimo jiné i předseda svazu bojovníků za svobodu generál Jaroslav Vodička, jehož projev byl jako vždy burcující.
No a ze zákulisí jsem si odnesl velmi pozitivní dojem. Snad všichni, se kterými jsem se dal do řeči, s velkou nevraživostí vstřebávali účast ministra kultury p. Daniela Hermana. Nejčastější projev byl v duchu, že se nestydí sem vůbec přijet po jeho vlastizrádné eskapádě na sjezdu sudetských Němců. Musím říci, že jsem byl rád, že v tom nejsem sám. Po technické stránce se akce podařila. Doprava fungovala bez chybičky a „účastníci zájezdu byly vzorní“
Petr Kadavý, předseda MO KSČM Krupka

Naše zážitky z Lidic
Do našeho miniautobusu nastoupilo 14 členek a nejdůležitější osoba pan řidič. Odjezd byl určen na 7. hodinu a cesta nám vesele ubíhala. Do Lidic jsme dorazili po půl deváté, takže jsme měli možnost sledovat jak přijíždějí další lidé. Stačili jsme si také prohlédnout sousoší Lidických dětí, u kterého bylo již plno květin a hraček. Ohromené jsme byly krásou a hlavně počtem věnců, které pokládali za vydatné pomoci vojáků k hlavnímu památníku, delegace z různých států měst a organizací.
Za KSČM pokládal věnec předseda Vojtěch Filip. Pak následovalo mnohočetné vystoupení dětských pěveckých sborů, které bylo zpestřeno zpěvem Martina Chodúra. Po slavnostním ukončení jsme se prošli ještě Lidicemi, které jsou velmi hezké a čisté. Na každé zahradě bylo plno květin a pohoda je cítit na každém kroku. Nakonec jsme si udělali radost procházkou v zahradě, která je věnována růžím. Ty jsou nádherné a různorodých barev. Jsou věnovány z různých zemí. Tam jsme také potkali skupinu 6 žen, které mají tu zvláštnost, že se jmenují křestním jménem Lidice. Byly to ženy různých barev pleti, veselé a krásné, jakou jsou dnes Lidice.
Tatjana Vavřínová, předsedkyně MO KSČM Hrob

foto Petr Kadavý