KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

TAK UŽ JE TO JASNÉ!

UKIP a další spojenci agitující pro odchod Velké Británie z EU získali v referendu převahu. Katastrofické komentáře v našich sdělovadlech mohou vyděsit snad jen pár babiček, které ještě věří, že když něco říkali v televizi, tak to bude pravda. Člověk trochu znalý věci usoudí, že aplikace Lisabonské smlouvy – článek o právu státu na vystoupení z EU – nám jasně ukládá uspořádat vztahy po vystoupení z EU tak, aby obě strany nebyly poškozeny.
Pokud víme něco málo o historii vstupu Velké Británie do Evropských společenství, potom si lze říci s úlevou – konečně skončí stálé výjimky tohoto člena společenství. Skončí hlavně Britský rabat, tedy placení do společného rozpočtu méně (v procentech HDP) než ostatní státy. Začnou všední starosti uvnitř V. Británie. Skotové připravují nové referendum o odchodu ze Spojeného království, Velšané se jistě také důrazněji ozvou. Ve Frankfurtu nad Mohanem se již těší na přesun finančního centra z Londýna. Nic z toho ovšem není uskutečnitelné den po referendu.
Pan premiér vlády ČR B. Sobotka prohlásil, že výsledek posílí nacionalisty. Nemyslím si to. Lidé, kteří říkají, že je nutno pečlivě zvážit, jestli všechno musí jít „přes Brusel“ mají stále silnější ohlas ve veřejnosti EU a mnohdy s nacionalisty a xenofoby nemají nic společného. Prostě jen chtějí skutečně uplatňovat zásadu „věci se mají řešit na nejnižší možné úrovni“!!
Jestliže ani po letech vyjednávání se nepodařilo pokročit zásadně ani ve věci uznávání kvalifikace (jak ukázalo miniplénum EP v tomto týdnu), pak opravdu není něco v pořádku. A bez ohledu na výsledek referenda ve Velké Británii je čas začít jednat. Bez velkohubých frází a strašení. Jinak právě B. Sobotka se svými nečinnými kolegy pracují ve prospěch krachu projektu Evropské Unie. A to je asi nejdůležitější poselství referenda všem skutečným státníkům. Jen jestli jich ještě alespoň pár v EU máme?!!

Jaromír Kohlíček