KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

OSLAVA MDŽ V DUBÍ 9. 3. 2015

V Dubí se hrálo a zpívalo…

                Devátý březnový den se v Dubí nesl nejenom v duchu členské schůze MO KSČM, ale především oslav MDŽ. Proto se sešla dubská organizace k řádné  oslavě tohoto mezinárodního svátku našich žen.

                A není to žádný nově vymyšlený svátek jako například „Valentýn“. Historie těchto oslav sahá až do roku 1908, kdy vyšli do ulic stávkovat za svá práva newyorské švadleny. Poprvé byl tento svátek v Americe oslaven v roce 1909. V Evropě až od roku 1911 (v Německu, Rakousko – Uhersku… ). Samotné stanovení datumu 8. března však přišlo až po první světové válce. Vliv na to měly především velké demonstrace v Petrohradě roku 1917. Těsně po nich se konala únorová revoluce – přesněji poslední neděli v únoru dle juliánského kalendáře, což odpovídá datu 8. března kalendáře gregoriánského. A tak tu byl stanoven oficiální datum MDŽ, který se dodržuje již „98 let“.

                V místním klubu seniorů se sešla bezmála dvacítka účastníků. Po gratulaci předsedy organizace a symbolickém přípitku se jal kláves své harmoniky pan Mysliveček. A tak se v Dubí nejen hrálo, ale i zpívalo. Ženy k svému svátku dostali perníček s třešničkami a nápisem MDŽ a k němu kytičku. Slavilo se přes dvě hodiny a v chvilkách oddechu harmonikáře zbylo dostatek prostoru na debatu s místními zastupiteli za KSČM s. Struhovou, p. Pejcharem a s. Zíkou.

                               Předseda MO KSČM Dubí Tomáš Zíka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *