KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

ÚSTECKÝ KRAJ ŠÁHNE DO ÚSPOR

Se schodkem 442 milionů korun počítá návrh rozpočtu Ústeckého kraje na příští rok. Příjmy mají činit 14,33 miliardy, výdaje pak 14,77 miliardy korun. Schodek pokryje kraj z úspor a úvěrů.
Drtivá většina peněz v rozpočtu je podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) účelově vázaná například na školy a další organizace. Částka, o které rozhodují výhradně zastupitelé, je z celého rozpočtu asi jen 1,7 miliardy. Kraj počítá s tím, že příští rok podpoří například částkou 50 milionů korun nemocnice, bez rozdílu, zda jde o nemocnice krajské, městské nebo soukromé. Podílet se bude i na dalších investicích.
»U nemocnic počítáme s částkou na dovybavení. Budeme se podobně jako letos podílet na přestavbě Labe arény na kanálu v Račicích, kde vzniká nové olympijské centrum pro veslařské a kajakářské disciplíny. Tam počítáme s částkou 30 milionů korun,« řekl Bubeníček.
V návrhu rozpočtu je i víc než 20 milionů korun na zajištění lékařské pohotovosti, na podporu stálých profesionálních divadelních souborů a hudebních těles jsou vyčleněny čtyři miliony.
Schodek ve výši 442 milionů korun pokryje kraj ušetřenými 250 miliony z minulých let a také úvěry. Přestože je rozpočet koncipován jako schodkový, skončí podle hejtmana v plusu. »Ústecký kraj má úvěry, na druhou stranu splácí úvěry a musíme vzít v úvahu, že je to rozpočet, který nepočítá s dotacemi, které během roku dostáváme. Jsem přesvědčen, že jako v minulých letech se dostaneme do kladných čísel, to znamená, že nakonec rozpočet bude přebytkový a ještě budeme moci další peníze utratit,« dodal Bubeníček.
Rozpočet už schválili radní, konečné slovo bude mít 19. prosince zastupitelstvo.
(zku)

převzato z Haló novin