KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

CO JSEM VIDĚL NA VOLBÁCH V RUSKU 18. 3. 2018

Odpovědi na otázky Haló novin:

Co jste viděl na volbách v Rusku – byly tam nějaké přehmaty, jak říkala OBSE?
O: Jsem registrovaný v bázi ODHIR a nebyl jsem na prvních volbách. V Krasnodaru, kde jsem navštívil řadu okrsků, z toho jeden při hodnocení výsledků jsem žádné přehmaty nezaznamenal

– je pravdou, aby tam jeden člověk vhodil více volebních lístků?
O: Technicky je to nemožné. Při otevření volební místnosti je na vystaveném protokolu zaznamenán počet volebních lístků, které dostala komise a ten si mohou ověřit pozorovatelé. Zároveň je k disposici seznam voličů. Protokol, který se vyhotoví po uzavření volební místnosti ve 20,00 musí číselně „sedět“. Co volič, to vydaný jeden lístek, který je po úpravě za plentou vhozen do urny. Vše sledují pozorovatelé jednotlivých oprávněných subjektů a mohou kdykoliv zasáhnout

– Jaká byla celková nálada voličů?
– O: Velmi slavnostní. V předsálí hraje hudba (reprodukovaná či živá), jsou přednášeny vlastenecké verše. Zejména starší lidé jsou slavnostně oblečeni a přicházejí celé rodiny s malými dětmi

– kdo ještě byl z europoslanců na těchto prezidentských volbách jako pozorovatel?
– O: Ve skupině v Krasnodaru byla ještě jedna poslankyně EP z Francie (kromě několika Němců a Číňanů)

co říkáte pochodujícím SS v Lotyšsku – opět to bylo minulý týden… mluví se o tom? jak se k tomu staví členská země EU? kárá ji někdo?
– O: Jde o otřesný případ slepoty Evropské Komise i Evropského Parlamentu. Podobně, jako u blokování voleb na zastupitelských úřadech na Ukrajině se oficiální činitelé EU tváří, že se nic neděje.

– v čem bude toto další období V. Putina jiné než předešlé?
– O: Předpokládám, že podle předvolebích prohlášení V. Putina i vzhledem k dobrému výsledku Grudinina bude věnována větší pozornost sociální politice a dojde k omezení hrátek neoliberálních sil a oligarchů.

– Komentátoři, kupodivu i mnozí pravicoví, uznávají Putinovy schopnosti i morálně volní vlastnosti – to je asi posun, ale současně říkají, že s ukázkami nových ruských zbraní (viz jeho vystoupení o stavu federace) byla hra dovnitř státu… co vy na to? Putin již ohlásil, že nechce žádné závody ve zbrojení.
– O: Nové zbraně mají dokázat, že nebojácný postoj v relaci k sankcím má reálné základy (to je věc pro domácí i zahraniční publikum stejně důležitá). Lze předpokládat, že budou po proběhlých volbách sílit hlasy po odvolání protiruských sankcí, které zbytečně oslabují země EU.

– Rusofobové opakovaně tvrdí, že Rusko zbrojí a tím nutí NATO dělat totéž – není to náhodou naopak? kdo začal jako první považovat druhou stranu za nebezpečí? podle mě to bylo NATO, které ve své doktríně vyhlásilo Rusko za nepřítele. Dáme dohromady, kdy to bylo?
– O: Polovina výdajů na zbrojení světa jsou výdaje USA. S odstupem následuje Čína a s dalším odstupem vidíme výdaje Ruska, Saúdské Arábie a dalších zemí. Výdaje NATO jsou dlouhodobě více než čtyřikrát vyšší než výdaje Ruské federace. To je dlouhodobý fakt. Poslední vyhlášení D. Trumpa potvrzuje, že největším nebezpečím pro USA je Rusko a Čína, teprve potom je zmíněn Islámský stát a další. To je setrvalý stav podpořený protiruskými sankcemi, které „rozjela“ vláda Spojených Států již pře několika lety a do kterých zatáhla i Evropskou Unii, čímž ji významně oslabuje.

zklidní se situace s jedem novičok? kdy se konečně himbajs zjistí, kde se ten jed vzal? Dostanou Rusové logicky vzorek? Jak to že tři vlivné země vypochodují s tezí, že Rusové za to mohou – a co říká zbytek světa, tedy asi 200 dalších států? proč mlčí? jim je jedno, že se bez důkazů obviňuje?
– O: Najde o žádnou novinku. S těmito látkami prováděli pokusy ve Velké Británii i na Ukrajině. Asi tedy tyto látky ve Spojeném Království dobře znají (jejich příprava není příliš složitá). Podobná obvinění z použití chemických zbraní známe ze Sýrie, obvinění Ruska bez důkazů přišlo po sestřelení Malajského letadla z Ukrajiny. Vláda T. May si nestojí nijak dobře. Potřebuje odvrátit pozornost a navíc – jde o pokus nabourat účast na Mistrovství světa ve fotbale. To je přece v Rusku!! A už velmi brzy.

Dne 19. 3. 2018 Sepsal: Jaromír Kohlíček