KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

ROZHOVOR Ing. Jaromíra Kohlíčka, CSc. pro SPUTNIK

Předseda senátu se chystá navštívit Tchaj-wan. V jedné scéně Werich s Horníčkem hovoří o tom, jak Werich musí poslouchat manželku a jde-li o to „podstatné“ – ve skutečnosti tenkrát marginální –, pak je Werichovi něžným protějškem umožněno, aby se zabýval „naším poměrem k Tchaj-wanu“. Globálně vzato, co očekávat od cesty Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan?
Senát je v našem systému vlády lidu jakési zapomenuté dítě, které mělo po vzniku Československa v roce 1918 završit majestátní stavbu zemských parlamentních těles v Čechách, na Moravě a Slezsku, na Slovensku a po ustavení Karpatsko – ukrajinského sněmu. Už jen vyjmenování všech částí ukazuje, že se za 20 let plány naplnit nepodařilo. A Senát se, zvláště po reformách roku 1968 – 1969, začal ukazovat nadbytečným. Dvoukomorový parlament, jako utkvělá myšlenka tvůrců ústavy sice přežila rozpad federace, ale dodnes je považována – alespoň částí naší veřejnosti – za cosi nadbytečného. A Senát sám se vlastně od svého prvního zvolení v roce 1996 stále hledá. Senátoři stále hledají vhodné formy zviditelnění této „horní komory“ našeho Parlamentu. Jako kdyby zkoušeli stále znovu a stále lépe zdůrazňovat potřebnost existence Senátu. K tomuto účelu byla vytvořena řada různých mechanismů – například zpracované obvinění Miloše Zemana z různých hříchů. Nyní zde máme snahu pomocí návštěvy Tchajwanu „pomoci“ velkému bratrovi v nabourání koncepce jednotné Číny. Velký bratr totiž tuto koncepci přijal a proto na její podkopávání na mezinárodní scéně potřebuje někoho, kdo za něj bude tuto koncepci podkopávat. Tento oddaný lokaj se při tom musí cítit jako někdo významný. Proto se této – jinak zcela nepodstatné záležitosti – musí udělat výrazná propagace, proto také zaznělo plno podivných frází v souvislosti s tragickým úmrtím předsedy Senátu. Pouťovou příchuť má i skládání delegace. Jistě je připraveno i odpovídající pokrytí zpravodajstvím ČT. Už se těším na široký záběr komentářů a na pozitivní výsledky ukazující Senát jako zachránce demokracie, prohlubujícího naše spojenectví s USA

Pokud se cesta uskuteční, budeme kritizováni Čínou. Je nutno v této době zostřovat vztahy s ČLR? Čemu by to mělo prospět?
Věřím, že předseda Senátu chce výrazně zlepšit naše vztahy s kontinentální Čínou a že zejména složení skupiny podnikatelů, kteří v čele se vdovou po J. Kuberovi M. Vystrčila doprovodí, vstoupí do dějin bilaterálních vztahů. Těším se na nové podněty, které přinese tato cesta pro oživení obchodních vztahů. Předsedovi Senátu jistě nejde o zostřování vztahů s Pekingem.

Podle jakého klíče ČR uznává územní integritu vybraných zemí ve světě? ČLR se domnívá, že cesta předsedy senátu na Tchaj-wan vyznívá jako nerespektování jednotné Číny…
ČR se jako nezávislý a suverénní stát řídí doporučeními expertů z dobrých adres vybraných paláců na Malé Straně. Koneckonců i na Slovensku a v dalších skutečně nezávislých státech mají s touto metodou dobré zkušenosti, není důvod se takové dobře zavedené praxi bránit
V národě máme rčení „bližší košile“ než kabát. Kdysi se žertem říkalo, „bližší Loket než Bagdád“. Jaká je stávající a budoucí role ČLR v geopolitických a obchodních souvislostech, jaké postoje by měla ČR ideální zaujímat?
ČLR je zemí s největším HDP na světě. V čele pelotonu ji s odstupem následují USA, Japonsko a Indie. Pokud se nemýlím, je Česká republika jedním z nepatrných obchodních partnerů těchto zemí a naše snaha by se měla úměrně naší zahraničně obchodní váze ubírat cestou dobrých vztahů se snahou nevyvolávat zbytečně nesmyslná pnutí v bilaterálních vztazích.

Vystrčil chce do Číny vzít ve vládním letadle i paní vdovu po bývalém předsedovi Kuberovi. Proč? Co je tohle vlastně za příběh?
Přiznám se, že v tomhle rébusu se nevyznám. Chápu, že paní Kuberová se těší do exotické země. Ale to je asi tak vše, co mne v této souvislosti napadá

Jaké jsme mívali vztahy s ČLR v dobách ČSSR?
Jako vyspělá socialistická země jsme s Čínskou lidovou republikou měli vždy dobré vztahy, pouze počátkem 60. let došlo k roztržce a prudkému ochlazení. Dnes převládá směs optimismu. A. zklamání, že všechny plány se nedaří realizovat, přitom je zde vysoký obchodní přebytek na straně Číny. A plány typu nové hedvábně stezky jsou stále před námi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *