KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

RUMBURK

Šluknovský výběžek je velmi zvláštní část našeho státu. Trochu daleko z Čech, velmi blízko do Lužice. V zimě je dopravní dostupnost velmi obtížná. Tím zvláštnosti nekončí. Největší města Varnsdorf a Rumburk se složitě proplétají s obcemi bezprostředně za hranicí.
A nemocnice? Ty tady byly historicky dvě. Každá z nich měla dvě oddělení a v Rumburku byl navíc tzv. „komplement (Tedy např. laboratoře.)
Do roku 1989 vše fungovalo. Potom si každá z obcí vzala do péče svoji nemocnici s tím, že dluhy, tj. cca 30mil Kč má uhradit Varnsdorf. Ve Varnsdorfu se se situací poprali, dluh umořili a dnes jsou zde rozšířené ambulance a pěkně opravená nemocnice – LDN se specializovanými lůžky.
Rumburk nemocnici nejdříve prodal privatizátorů z Liberce. Ti toho moc nepředvedli a po různých peripetiích nemocnice s každoročním hrozivým provozním dluhem připadla městu. Jenže zadlužení bylo několikrát větší než rozpočet města. Lékařský personál se rozhodl. Tím, že výrazně zvýší výkony se zařízení se ocitne v černých číslech – a bude vyhráno. ( Tak se to dělá s úspěchem v průmyslu.) To ovšem dohody s pojišťovnami neumožňují. Jen výjimečně lze povolit zvýšení výkonů o 10%. Jednal jsem v této věci několikrát od čerta k ďáblu – Tedy od Min. Zdravotnictví po VZP. Výsledek nikoho nepotěšil a někteří zdravotníci odešli. Výkony nad nasmlouvané nikdo nezaplatil!!
Dnes se opět problém – už více než rok probírá. Ať už bude majetkové řešení jakékoliv, nikdo nemůže dlouhodobě provozovat výrazně ztrátové zařízení. Je zde jedno ALE – pokud vše nedopadne dobře – co bude s téměř 50 tis občany výběžku? Jak jim zajistíme lékařskou péči? Hejtman O. Bubeníček i ministr V Adam vyjádřili zájem na řešení. to může být dobrý signál. Nemocnic nám za posledních 30 let ubylo 10%. Poslední na Severní Moravě Severní Čechy by touto cestou jít neměly

V Teplicích dne 8. července 2019 Jaromír Kohlíček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *